AUTOR ČLÁNKOV

Písať o vede je tiež trochu veda

Najmä ak chcete, aby publikum váš článok pochopilo a odnieslo si z neho cenné informácie. Je ľahké používať zložité termíny, na ktoré ste ako vedec alebo špecialista zvyknutý. Už ťažšie je vysvetliť termíny čitateľom lifestylových časopisov, študentom strednej školy alebo fanúšikom sociálnych sietí. Keď ich pochopia, čaká vás druhá výzva – zaujať ich natoľko, aby článok dočítali, rozprávali sa o ňom napríklad so známymi. Mojím snom je stať sa science writerom. Chcem písať o vede tak, aby som ju popularizoval, no nebagatelizoval jej výsledky. Snažím sa výstižne, no pútavo prepájať dôležité vedecké fakty s praktickým životom. Nepozerám sa na počet svojich článkov, ale na ich kvalitu a odozvu.

 

95 % článkov Science nezverejní. Náš publikoval

Kvalitný spánok je v živote človeka veľmi dôležitý. Jeho výskum ma fascinuje preto, lebo je pretkaný množstvom stále nezodpovedaných otázok. Spánok nie je samozrejmosťou. Množstvo ľudí nevie zaspať. Nepozná spôsob ako sa naladiť na spánok, ani čo urobiť pre to, aby bol spánok skutočne kvalitný a prospešný. Kvalite spánku napomáha meditácia. Nemýľte si meditáciu s tranzom. Meditáciu vnímajte ako stav bez myšlienok. Je to mentálne ticho, ktoré vám pomôže skvalitniť spánok a dosiahnuť zdravú produktivitu počas bdenia.

 

Kurzy, ktoré som absolvoval

2017, Scientific Writing Satellite course, 15th Austrian Neuroscience Association meeting, IST Austria

Vedecký kurz písania v Rakúsku

2014, “Communicating Science” seminar by Boehringer Ingelheim Fonds, Cold Spring Harbor, NY, US.

Komunikovanie vedy; týždenný kurz písania a prezentácie vedcov a vedeckých spisovateľov z časopisov Nature, Journal of Cell Biology a ďalších)

 
 

Aké kritériá musia výskumníci splniť na to, aby sa ich štúdia dostala do prestížnych vedeckých magazínov?

„Science patrí k najčítanejším vedeckým časopisom na svete, ktorý by mal rutinne čítať každý vedec. Preto je snom každého vedca publikovať v Science aspoň raz za život. Málokomu sa to však podarí z nasledovných dôvodov. Závisí to hlavne od dôležitosti a novosti objavu, kvality dát, a prínosu pre všetky sféry vedy, nielen pre špecializovanú sféru, v ktorej je vedec expertom. Články v Science však musia byť napísané veľmi stručne a na jasnom príbehu ilustrovať príbeh tak, aby ho pochopil aj nešpecialista. Preto článok musí presvedčiť šéfredaktora o tom, že je hodný jeho spracovania. 95 percent zaslaných článkov neprejde týmto krokom. Článok musí neskôr prejsť nezávislou kontrolou autorom anonymných expertov, ktorí môžu vyžadovať viac experimentov pre získanie dodatočných dôkazov, alebo článok zamietnuť. Tieto kolá revízií sa môžu viackrát opakovať, až kým sa článok neakceptuje alebo definitívne nezamietne. Môže to trvať mesiace až roky. Pomáha to zaistiť väčšiu pravdepodobnosť, že údaje v článkoch sú správne, reprodukovateľné a príbeh na nich založený dáva zmysel.“

Autor článku: Radka Turoňová, Dobrenoviny.sk, 17. 9. 2017

 
 

Médiá si vážim, no túžim po vlastnej knihe

Povedať si, že ste cieľavedomý a pre svoje sny robíte všetko, nie je znakom namyslenosti. Hoci poniektorí to tak môžu chápať. Snažím sa zdokonaľovať svoje štylistické a pisateľské zručnosti či už prostredníctvom autorských článkov, alebo koučingu. Áno, keď učíte ostatných, vždy nájdete množstvo nových informácií i pre seba. Mám radosť z každej spolupráce čo sa písania článkov týka. Rád by som vydal vlastnú knihu. Budem sa v nej venovať spánku, meditácii a kritickému mysleniu. Nebude to vedecká publikácia. Bude to veda publikovaná tak, aby ju čitatelia ľahko pochopili, boli z nej nadšení a vzali si z nej nové praktické poznatky. Aby ich posunula ďalej v témach, o ktoré sa zaujímajú a ponúkla im riešenia, návody.

 

Keď neskúmam a nepíšem, rozprávam a prednášam

Podcasty sú pre mnohých niečo ako akustické články. Sám ich mám rád. Dovoľujú mi vyjadriť sa k danej téme voľnejšie, vysvetliť ju viac do hĺbky. Ak je rozhovor v podcaste dobre organizovaný, pokojne môžete umývať riady a počúvať pritom o neurogenetických objavoch. Mal som šťastie na dobrých moderátorov a redaktorov, vďaka ktorým sme naše rozhovory sfinalizovali do príjemných výstupov v rôznych podobách.

Môžete si ich pozrieť, vypočuť.

 
 
 
 
 

Leadership Podcast with Andrea Vadkerti

Čo náš mozog zabíja, a naopak, čo ho regeneruje? Kedy zistíte, že už idete za hranicu svojich síl? Odporúčam vám pustiť si zaujímavý podcast, v ktorom som sa on-line rozprával s vyhľadávanou koučkou a moderátorkou Andreou Vadkerti. Jej inšpiratívny Leadership Podcast prináša zaujímavé postrehy nielen pre manažérov a lídrov.

 
 

Máte chuť ešte čítať? Tomáš v médiách.

 

Napíšeme si?

Ak potrebujete informácie do svojho článku, podcastu alebo projektu a myslíte si, že by som vám ich mohol dať práve ja, pokojne mi napíšte. Aktívne komunikujem v slovenskom, v anglickom a v nemeckom jazyku. Teším sa na budúce redakčné spolupráce a nových priateľov, ktorých (verím, že) vďaka spolupráci získam.